KILKA CIEKAWOSTEK O ŚW. JANIE PAWLE II

16 października to wyjątkowy dzień w historii Kościoła. Tego dnia, w 1978 roku, polski kardynał Karol Wojtyła został pierwszym polskim papieżem. Polacy byli i są bardzo dumni i szczęśliwi z tego powodu.

Karol Wojtyła miał młodszą siostrę, która żyła tylko 16 godzin po urodzeniu. Był małym chłopcem, gdy zmarła jego mama. Potem odszedł brat i w końcu tata. W wieku 21 lat przyszły papież został sam. Ale nie załamał się. Bardzo ufał Matce Bożej.

Karol lubił przyrodę, sport, a jako kardynał lubił jeździć na nartach. Podczas okupacji pracował w kamieniołomie. Uwielbiał przemawiać do młodzieży i właśnie dlatego był wspaniałym nauczycielem.

Podobno Papież Polak nie marudził przy jedzeniu, a jego ulubionymi ciastkami były wadowickie kremówki.

Św. Jan Paweł II dużo podróżował i pielgrzymował, żeby zanieść Pana Jezusa w najdalsze części świata. Odbył aż 104 podróże zagraniczne i prawie dwadzieścia dziewięć razy okrążył kulę ziemską. Odwiedził 132 kraje i najczęściej jeździł do Polski, USA, Francji i Meksyku.

Najdłuższą pielgrzymką św. Jana Pawła II była podróż na Daleki Wschód i do Oceanii. Trwała ona od 18 listopada do
1 grudnia 1986 roku. Papież przebył wtedy ponad 50 000 kilometrów. Najkrótszą pielgrzymką był wyjazd do San Marino. Ta pielgrzymka trwała tylko 5 godzin.

Ojciec Święty jako biskup Rzymu troszczył się bardzo o własnych diecezjan. Odwiedził ponad 300 parafii w Rzymie - czyli prawie wszystkie, ponieważ jest ich 334. Podczas pielgrzymek zagranicznych wygłosił ok. 24 400 przemówień.

Amelia Faryna